Jak prawidłowo urządzić pokój ucznia?

Jak prawidłowo urządzić pokój ucznia?

Koniec wakacji oznacza powrót do szkoły. Aby dobrze wejść w ten okres, należy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu pokoju dziecka. Powinniśmy zadbać o to, aby umożliwić mu naukę w jak najlepszych warunkach. Jak tego dokonać?

Wydzielenie strefy do nauki

Strefa do nauki jest dość prosta do zaaranżowania, jeżeli będziemy pamiętali o kilku aspektach. Po pierwsze powinniśmy zainwestować w 3 elementy dobrej jakości – biurko, krzesło i oświetlenie. Dobrym pomysłem jest zakup regulowanego biurka, które będzie można dopasowywać wraz ze wzrostem dziecka. Fotel powinien być ergonomiczny oraz posiadać wiele możliwości regulacji. Odpowiedni fotel oraz biurko zapewni dziecku naukę w komfortowych warunkach, a także zadba o zdrowy kręgosłup.

Ważne jest także zadbanie o zdrowy wzrok dziecka. Jak to zrobić? Najlepiej umieścić biurko przy oknie, gdzie dostęp do światła dziennego jest najlepszy. Oprócz tego na biurku powinna znaleźć się lampka, która będzie stanowiła dodatkowe źródło oświetlenia. Pamiętajmy, że jeżeli dziecko jest praworęczne to lampka, powinna stanąć po lewej stronie biurka i na odwrót – wszystko po to, aby dziecko podczas pisania nie zasłaniało sobie źródła światła.

Odpowiednie warunki do nauki

Oczywiście ważnym aspektem jest także zapewnienie dziecku optymalnych warunków do nauki. Hałas generowany odkurzaczem, puszczanie głośnej muzyki oraz głośne rozmowy z pewnością nie umilą mu przyswajania materiału. Jeżeli dziecko ma problemy z koncentracją, warto zakupić stopery do uszu.

Należy także zadbać o odpowiednie żywienie dziecka – zawsze powinno mieć dostęp do wody oraz zdrowych przekąsek, np. orzechów wspierających pracę mózgu.

Strefa do relaksu

Po ciężkiej i wyczerpującej nauce dziecku należy się odpoczynek. W związku z tym nie możemy zapomnieć o przestrzeni umożliwiającej wypoczynek. Podstawową kwestią jest wygodne łóżko. Nic tak nie regeneruje organizmu i nie przygotowuje do następnego dnia jak spokojny i długi sen. Całość warto wzbogacić o praktyczne meble, które umożliwią porządek w pokoju, a także ulubione motywy dziecka.