Kolejne eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego w Tomaszowie Lubelskim

Kolejne eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego w Tomaszowie Lubelskim

W mieście Tomaszów Lubelski, w dniu 25 sierpnia (piątek), odbędzie się następna runda eliminacji do wydarzenia znanego jako Festiwal Pieśni Powstania Zamojskiego. Konkurencja festiwalu jest podzielona na dwie główne sekcje: soliści i duety angażują się w jednej, a zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne prezentują swój talent w drugiej.

Festiwal jest otwarty dla wszystkich chętnych, zarówno młodzieżowych grup artystycznych, jak i pojedynczych osób dorosłych. Poza Tomaszowem Lubelskim, eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego odbędą się również w dwóch innych miastach: Zamościu i Biłgoraju.

Planowane miejsce piątkowych występów to Amfiteatr w Tomaszowie Lubelskim. Jeżeli jednak warunki pogodowe okażą się przeciwne, alternatywą jest przeniesienie imprezy do Tomaszowskiego Domu Kultury, znajdującego się przy ulicy Lwowskiej. Zaplanowany czas rozpoczęcia eliminacji to godzina 17:00.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będą finały, które zostaną przeprowadzone 10 września w Klubie Garnizonowym, położonym w mieście Zamość.

Powstanie zamojskie, którego historia jest tematem pieśni prezentowanych podczas festiwalu, rozpoczęło swoją walkę w 1942 roku i kontynuowało ją do 1944 roku. W tym okresie żołnierze Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich stoczyli kilkaset bitew przeciwko oddziałom niemieckim oraz policji. W efekcie tej walki udało się zatrzymać akcję wysiedlania polskiej ludności z Zamojszczyzny. Mimo planów dotyczących wysiedlenia 700 wsi, Niemcy byli w stanie wysiedlić tylko 297 z nich.