Tragiczny bilans utonięć w lubelskim

Tragiczny bilans utonięć w lubelskim

Cieplejsze dni, a wręcz skrajnie wysokie temperatury sprawiają, że coraz chętniej udajemy się nad okoliczne jeziora celem zaznania chwilowego relaksu i swoistej ochłody. Niestety, niejednokrotnie zdarza się, że tego rodzaju aktywność nie zawsze kończy się pomyślnie, stąd – corocznie – dochodzi do sporej liczby utonięć czy tragicznych wręcz wypadków, które, najczęściej, są efektem nieodpowiedzialności lub nadmiaru spożytego alkoholu. Wakacje, co prawda, dopiero się zaczynają, jednak już w tym czasie doszło do tragicznych wydarzeń nad zbiornikami wodnymi w samym tylko województwie lubelskim.

Trzy utonięcia w ciągu jednego dnia.

W ciągu ostatnich dni, w samym tylko województwie lubelskim doszło aż do trzech utonięć. Pierwszą z ofiar okazał się być 30-letni mężczyzna – strażacy, podczas przeprowadzania rutynowych ćwiczeń nad Zalewem Zemborzyckim w pewnym momencie dostrzeli dryfujące na powierzchni wody ciało. Mężczyzna został natychmiast wyciągnięty na brzeg, gdzie strażacy podjęli się reanimacji – niestety, mężczyzny nie udało się uratować, a służby obecnie ustalają tożsamość ofiary. Drugie utonięcie miało miejsce w godzinach wieczornych na plaży w Jeziorze Białym. To właśnie tam przebywali znajomi – w pewnym momencie jeden z nich dostrzegł, ze jego kolega zniknął pod powierzchnią wody i nie wynurza się. Również i w tym przypadku nie udało się uratować życia mężczyźnie. Jak ustalili policjanci – był on najpewniej pod wpływem alkoholu.

Do kolejnego utonięcia doszło w na zalewie miejskim w Zamościu – pierwotnie, do służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu 17-latka. We wskazane miejsce natychmiast oddelegowano płetwonurków ze straży pożarnej, jak i funkcjonariusza policji z psem tropiącym. Po krótkiej akcji poszukiwawczej udało się wyłowić ciało nastolatka z zalewu. Od początku czerwca tego roku doszło aż do 8 utonięć w województwie lubelskim.

Zdrowy rozsądek, czyli o bezpieczeństwie nad wodą.

Niestety, tego rodzaju tragicznych w skutkach zdarzeń można by było w większości przypadków uniknąć, jeżeli zachowane zostałyby podstawowe kwestie bezpieczeństwa. Zdecydowanie unikajmy kąpieli pod wpływem alkoholu, jak i nie przeceniajmy własnych możliwości, wpływając na głęboką wodę.