Badanie pod kątem osteoporozy w Tomaszowie Lubelskim.

Badanie pod kątem osteoporozy w Tomaszowie Lubelskim.

14 kwietnia w Tomaszowie Lubelskim mieszkańcy będą mogli poddać się badaniu pod kątem osteoporozy – będzie to możliwe za sprawą pojawienia się w mieście mobilnej pracowni densytometrycznej, Osteobus.

Osteoporoza – czym się cechuje?

Według różnych danych ponad 2 miliony Polek i Polaków zmaga się z osteoporozą. Choroba ta dotyka w głównej mierze kobiety, w szczególności te po 50 roku życia. W początkowych fazach osteoporoza rozwija się w sposób całkowicie bezobjawowy. Osiągnąwszy zaawansowane stadium, chory może borykać się z samoistnymi złamaniami kręgów kręgosłupa, jak podatności na złamania pozostałych kości. Wszystko to wiążę się z odczuwaniem ogromnego bólu, przede wszystkim w odcinkach szyjnych, kręgosłupa czy karku. Osteoporoza potrafi w skuteczny sposób utrudnić, lub wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Badanie w Tomaszowie Lubelskim.

Badanie densytometryczne jest w rzeczywistości badaniem rentgenowskim – polega bowiem na dokładnym pomiarze tkanki kostnej poprzez jej naświetlenie niewielkimi dawkami promieniowania rentgenowskiego. Mobilny Osteobus będzie znajdował się obok Przychodni Rejonowej na ulicy Petera 1. By wziąć udział w badaniu nie trzeba mieć skierowania lekarskiego, wystarczy jedynie uiścić opłatę w wysokości 45 złotych.