Centrum Badań i Transferu Technologii Akademii Zamojskiej: finał I Regionalnego Konkursu Mechanicznego AZ

Centrum Badań i Transferu Technologii Akademii Zamojskiej: finał I Regionalnego Konkursu Mechanicznego AZ

Finisz pierwszej edycji Regionalnego Konkursu Mechanicznego AZ uczcił swoją obecnością Centrum Badań i Transferu Technologii na terenie Akademii Zamojskiej. Ponad 60 finalistów, reprezentujących szkoły średnie z województwa lubelskiego i podkarpackiego, stanęło do rywalizacji w tej prestiżowej imprezie. Organizatorem konkursu był Instytut Mechaniki i Budowy Maszyn, jedna z jednostek organizacyjnych Akademii Zamojskiej.

Pierwszy, szkolny etap konkursu zgromadził kilkaset uczestników, ale tylko 62 najzdolniejszych uczniów otrzymało możliwość awansu do decydującej fazy rywalizacji. Dr inż. Tomasz Śliczniak z Instytutu Mechaniki i Budowy Maszyn AZ wyjaśnił, że głównym celem konkursu jest promocja wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn wśród młodzieży. Finał konkursu gromadził elitę młodych pasjonatów tych dziedzin.

Ostateczne zmaganie odbyło się w dwóch kategoriach: okołopojazdowej, której tematyka dotyczyła kwalifikacji samochodów, urządzeń, pojazdów i maszyn rolniczych, oraz w kategorii obrabiarek sterowanych numerycznie i obróbki skrawaniem.

W walce o atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: firmę RST Roztocze, WSK Tomaszów Lubelski oraz Momot Auto Serwis, młodzi mechanicy rywalizowali na najwyższym poziomie. W puli nagród znalazły się takie cenne przedmioty jak drukarka 3D, ramię robota, zestaw narzędzi, profesjonalne i markowe zestawy kluczy mechanicznych oraz plakat Akademii Młodego Mechanika z autografem Grzegorza Dudy z TVN Turbo.