Czy praca zdalna się opłaca? Plusy i minusy pracy zdalnej
Możliwość pracy zdalnej to niewątpliwie bardzo pożądany przez pracowników sposób wypełniania swoich obowiązków. Jak się okazuje praca zdalna, opłaca się nie tylko pracownikom, lecz także pracodawcom. Odchodzi konieczność wynajmu drogich lokali i zakup urządzeń dopasowanych do stanowiska. Jakie są plusy, a jakie minusy pracy zdalnej?
Wygoda przede wszystkim
Praca zdalna to niewątpliwie duża oszczędność czasu. Nie musimy nigdzie dojeżdżać, wstawać odpowiednie wcześnie rano i specjalnie się przygotowywać. Wystarczy wstać z łóżka i właściwie można powiedzieć, że już jesteśmy w pracy. Nierzadko pracownicy mogą działać w wybranych przez siebie godzinach, co pomaga optymalnie rozplanować swój dzień. Pracować można także z każdego miejsca, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.
Dla kogo praca zdalna
Pracę zdalną można wykonywać w różnych formach. Od hybrydowego korzystania z tego przywileju po całkowite wykonywanie obowiązków z dala od biura. Jest to idealny sposób dla młodych rodziców, oraz młodszego pokolenia, które ceni sobie niezależność, wolność i możliwość pracy z każdego miejsca na świecie.
Plusy pracy zdalnej dla pracodawcy
Zorganizowanie zdalnego stanowiska pracy może być okazją dla pracodawcy w celu pozyskania specjalistów, którzy mieszkają z dala od siedziby firmy. Koszt utrzymania stanowiska pracy jest bardzo niski, ponieważ nie trzeba organizować specjalnego miejsca pracy i zapewniać sprzętu.
Gdzie jest haczyk, czyli z czym wiąże się praca w domu?
Dla pracownika praca zdalna z początku może generować jednak spore koszty. Mowa tutaj przede wszystkim o sprzęcie, który potrzebny jest do wykonywania swoich obowiązków. Może być to telefon, laptop i drukarka. Do tego dochodzą tak prozaiczne rzeczy jak wygodny fotel, czy biurko, które zapewnią ergonomiczną pozycję w trakcie pracy przez wiele godzin. Nie można także zapomnieć o podstawowych, biurowych akcesoriach.
Często jednak większość rzeczy posiadamy już w domu, a inne niezbędne przedmioty czy urządzenia można zabrać z biura lub negocjować z pracodawcą ich finansowanie.
Praca zdalna wymaga także od pracownika bardzo dużej dozy samodyscypliny. Należy samodzielnie ustalić swój grafik i pilnować, aby nic nie zakłócało koncentracji. Oddzielenie życia prywatnego od zawodowego może być problemem, gdy dom staje się miejscem pracy.
Poza tym praca z domu może być przyczyną ograniczonego pola rozwoju, gdyż nie ma kontaktu z innymi pracownikami, a liczba kolegów z pracy drastycznie spada.