Województwo Lubelskie – co warto zobaczyć?

Województwo Lubelskie – co warto zobaczyć?

Niewątpliwie nie sposób jest wymienić wszystkich miejsc i atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić w województwie lubelskim. To rejon, w którym każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie. Co warto tu zobaczyć? Zapraszamy do sprawdzenia naszej listy.

Stare Miasto w Lublinie

Lublin to stolica woj. Lubelskiego. Słynie przede wszystkim ze Starego Miasta. Mieści się tu wiele zabytków historycznych, z których każdy z nich ma odrębną i wartą poznania historię. Spacerując po Starówce, nie sposób także odwiedzić Bramy Krakowskiej, swoistego symbolu miasta, stanowiącą bramę wjazdową do Lublina.

Roztoczański Park Narodowy

Coś dla fanów natury i kontaktu z przyrodą. Ten istniejący od 1974 roku Park Narodowy zawiera specjalistyczną hodowlę koników polskich. Na jego ternie możemy skorzystać z dwóch obiektów edukacyjnych – Izby Leśnej we Floriance oraz Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu. Przez Park przepływa rzeka Wieprz, dzięki której na brzegu można spotkać takie okazy jak ślimaki, padalce, żółwie błotne i inne zwierzęta pod ochroną.

Kazimierz Dolny

Umiejscowiony nad Wisłą Kazimierz Dolny to bardzo popularne miejsce wypoczynku. Jego specyficzny klimat tworzą wiekowe kamieniczki i wąskie uliczki, a także artystyczna atmosfera i piękne widoki z wysokich punktów miasta. Będąc w Kazimierzu Dolnym punktem kulminacyjnym, jest oczywiście rynek, który otoczony jest przez renesansowe kamienice.

Dęblin

W tym miejscu wartym do zobaczenia miejscem jest Twierdza Dęblin, której budowę rozpoczęto w XIX wieku. Pierwotnie miała mieć funkcję obronną, dzisiaj stanowi cenny zabytek z dziejów miasta.

Chełm

Chełm położony jest 25 km od granicy z Ukrainą i 50 km od granicy z Białorusią. Miasto posiada bogatą historię i różnorodną kulturę, w której uczestniczyli Rusini, Żydzi oraz oczywiście Polacy. Z dzwonnicy na terenie miasta możemy dostrzec niesamowity widok na całe miasto.

Dzielnica Drewnianych Domów Borek w Zwierzyńcu

Dzielnica Drewnianych Domów Borek to obowiązkowy punkt na liście miejsc wartych odwiedzenia, jeżeli jesteśmy w pobliżu Zwierzyńca. Na terenie kompleksu możemy podziwiać 70 domów, które są niemal identyczne. Ciekawość wzbudza ich architektura oraz doskonały stan zachowania.