Co zwiedzić w Tomaszowie Lubelskim, cz.2

Co zwiedzić w Tomaszowie Lubelskim, cz.2

Witamy w drugiej odsłonie artykułu na temat tego, co warto zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią pięknych miejsc, do których warto udać się z wizytą, będąc w Tomaszowie Lubelskim.

Źródełko z magiczną wodą

W Tomaszowe Lubelskim, według XIX-wiecznych opracowań miały miejsce objawienie św. Wojciecha. Ta historia powiązana jest z pewnym mieszczaninem Mańki. Podczas sprawy o zabójstwo beztroski krzywoprzysięzca miał zobaczyć św. Wojciecha w towarzystwie aniołów. Według mieszkańców znajdujące się nieopodal pw. Świętego Wojciecha źródło wody, dzięki objawieniom ma magiczną moc.

Popiersie Marszałka Piłsudskiego

Ciekawym obiektem mieszczącym się w Tomaszowie Lubelski jest także pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajdziemy go przy szkole Podstawowej nr 2 pod jego patronatem. Popiersie powstało na część dwukrotnej wizyty Piłsudzkiego w Tomaszowie Lubelskim.

Kapliczka pw. Świętego Wojciecha

W mieście znajdziemy także kaplicę pw. Świętego Wojciecha, która ma związek z dziejami Tomaszowe i kultem Matki Bożej Szkaplerznej. Początki tego obiektu sięgają XVII wieku, kiedy to w ówczesnej drewnianej kapliczce nieznana osoba umieściła obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Kapliczka została jednak zniszczona w czasach potopu szwedzkiego. Na jej miejsce powstał kościół pw. Zwiastowania NMP, który później rozebrano ze względu na zły stan konstrukcji. Obecnie w tym miejscu stoi właśnie kapliczka.

Ławeczka dr. Janusza Petera

W centrum miasta możemy znaleźć nietypowy pomnik. Upamiętnia on cenionego lekarza tomaszowskiego, który był twórcą szpitala oraz Muzeum Ziemi Tomaszowskiej. Mieszkańcy mówią o tym, że ten, kto zasiądzie na tej ławeczce, nie będzie zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Pierożki tomaszowskie

Będąc w Tomaszowie Lubelskim, nie sposób nie spróbować prawdziwego przysmaku Roztocza, jakimi są pierożki tomaszowskie. Wykonane są z ciasta drożdżowego i smakują obłędnie. Najczęściej podawane są z kapustą, kaszą lub soczewicą, więc różnorodny wybór farszu z pewnością sprawi, że z pewnością przypadną one do gustu każdemu.