Lublin inwestuje w jerzyki

Lublin inwestuje w jerzyki

Władze Lublina podjęły decyzje o instalacji 200 budek dla jerzyków i 450 innych ptaków, jest to działanie mające na celu ochronę jerzyków i tym samym zwiększenie ich populacji. Przypomnijmy, że od 2004 roku jerzyki są uznawane za gatunek objęty ścisłą ochroną. Jak również podkreślają same władze, jest to ptak niezwykle pożyteczny, gdyż przyczynia się do zmniejszenia populacji między innymi komarów na terenie, na którym występuje.

Budki jeszcze w tym miesiącu.

Aż 650 budek lęgowych dla ptaków oraz jerzyków zostało już zakupionych, obecne plany zakładają ich montaż jeszcze w tym miesiącu, co zbiega się z powrotem jerzyków do naszego kraju. Cała inwestycja była w szczególności popierana przez mieszkańców Lublina, a środki na nią zostały pozyskane z budżetu obywatelskiego.

Pożyteczność jerzyków.

Jerzyki są niezwykle pożytecznymi ptakami, niestety przez lata liczebność tego gatunku drastycznie malała. Działalność jerzyka powinna być w szczególności doceniana przez tych, którzy są sprawcami spadku jego populacji – mowa więc o nas, ludziach. Para jerzyków posiadająca młode, tylko jednego dnia jest w stanie złapać ponad 20 tysięcy różnych owadów. W tym niezwykle uciążliwych komarów, meszek czy much.