Wybielanie zębów u stomatologa – ile kosztuje i czy się opłaca?

Wybielanie zębów u stomatologa – ile kosztuje i czy się opłaca?

Cieszące się ogromną popularnością zabiegi estetycznej stomatologii, gwarantują to, o czym marzy większość ludzi na świecie, czyli śnieżnobiały uśmiech. Zabiegiem, który ma o to zadbać, jest wybielanie zębów. Koszt i czas całego procesu uzależniony jest od wybranej metody, którą zaleca dany stomatolog. Spośród najpopularniejszych sposobów wyróżniamy metodę nakładkową, wybielanie za pomocą lamp oraz założenie licówek ceramicznych.

Przyczyny przebarwień zębów

Przyczyn może być kilka. Generalnie każdy z nas docelową barwę zębów ma zapisaną w genach. Ich wygląd jednak zależy przede wszystkim od ich zdrowia i wyglądu, do czego przyczyniają się znacznie zabiegi pielęgnacyjno-profilaktyczne jamy ustnej.

Nie bez znaczenia jest dieta. Naturalne barwniki, które występują w herbacie, kawie, winie, słodyczach czy napojach słodzonych mogą znacznie przyczyniać się do przebarwień. Nie trzeba również wspominać, że destrukcyjnie na stan zębów wpływa palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu. Jednak z każdej sytuacji jest wyjście.

Najpopularniejszymi zabiegami tego typu są lampa, nakładki i licówki. Poniżej wymienimy ich charakterystyczne cechy.

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie lampą trwa ok. 60 minut. Przed wykonaniem zabiegu stomatolog najpierw ocenia stan i kolor zębów, następnie zabezpiecza wargi i dziąsła przed działaniem wybielającego preparatu, a pacjent dostaje specjalne, ochronne okulary. Następnie nakładany jest żel. Proces powtarzany jest w zależności do potrzeb, około dwukrotnie. Na koniec usuwane są resztki żelu i wszelkie zabezpieczenia oraz zostaje nałożona pasta mineralizująca lub lakier fluorowy, aby zminimalizować nadwrażliwość zębów po zabiegu.

Nakładki wybielające

Kuracja tym sposobem zwykle traw od kilku do kilkunastu dni. Polega na noszeniu specjalnie przystosowanych dla zębów pacjenta nakładek, które zawierają żel wybielający. Nosi się je ok. 2-4 godziny dziennie.

Licówki

Nakładanie licówek czy inaczej maskowanie, to gwarancja natychmiastowego efektu. Dobrą wiadomością jest fakt, że może on utrzymać się nawet kilka lat, przy odpowiedniej pielęgnacji. Licówki wyglądają bardzo naturalnie i są odporne na przebarwienia czy próchnice.

Czy warto wybielać zęby u stomatologa?

Każdy, kto marzy o uśmiechu niczym z Hollywood, powinien zdecydować się na wizytę u stomatologa. Wybielanie zębów na własną rękę może prowadzić do zniszczenia zębów oraz dziąseł. Wykonanie zabiegu u specjalisty to gwarancja jakości i trwałości efektów oraz pełne zadowolenie.