Co zwiedzić w Tomaszowie Lubelskim, cz.1

Co zwiedzić w Tomaszowie Lubelskim, cz.1

Tomaszów Lubelski słynie przede wszystkim z ciekawych zabytków, zielonych terenów oraz tradycyjnej kuchni. W mieście położonym w centrum roztocza mamy możliwość nie tylko zapoznania się z bogatą historią miasta, lecz również aktywnego wypoczynku. W jakie zakątki miasta warto się zapuścić? Co zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

Kościół modrzewiowy

Zacznijmy od obiektu, który znajduje się nieopodal rynku. To drewniany kościół parafialny, który powstał w 1627 roku. Po około 100 lat od wybudowania wymagał on jednak gruntownego remontu, tak więc mówi się, że powstał na nowo w 1727 roku. Spośród skarbów, które znajdziemy wewnątrz, z pewnością trzeba wymienić obraz Matki Boskiej Tomaszowskiej, którego powstanie datowany jest na XVII w.

Siwa Dolina

To popularne miejsce spotkań, aktywnego wypoczynku i rekreacji. Znajdziemy tutaj mnóstwo ścieżek pieszych, rowerowych, a zimą – narciarskich. Możemy udać się również na ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, które mają 3 lub 5,5 km. Każda z nich posiada 10 przystanków z tabliczkami, z których dowiemy się więcej o danym terenie.

Tor wrotkarski

Tomaszów Lubelski słynie także z toru wrotkarskiego, który znajduje się w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Posiada on standardowe, europejskie wymiary. To miejsce pokochają z pewnością wszyscy, którzy miłują się w jeździe na wrotkach lub rolkach.

Muzeum Regionalne

Jeżeli jesteśmy w Tomaszowie Lubelskim, nie można pominąć tak ważnego miejsca, jakim jest Muzeum Regionalne. To tutaj możemy zapoznać się z historią powstania miasta, a także znajdziemy wystawy obrazujące dzieje Tomaszowa Lubelskiego i regionu na przestrzeni lat. W muzeum możemy zobaczyć wiele różnych broni, monet oraz publikacji z różnych okresów historycznych.

Cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy

Budynkiem, który zasługuje na uwagę, jest także malownicza cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy zlokalizowana w okolicach rynku. Cztery wieżyczki wraz z murowaną budowlą na zewnętrznych ścianach posiada wymalowane wizerunki świętych, co razem tworzy harmonijną i bardzo ciekawą całość.