Tomaszów Lubelski – najciekawsze atrakcje!

Tomaszów Lubelski – najciekawsze atrakcje!

Tomaszów Lubelski to stosunkowo niewielkie, acz urokliwe miasto, które liczy sobie niespełna 19 tysięcy mieszkańców. Położone jest ono w województwie lubelskim w powiecie tomaszowskim, którego jest siedzibą. Historia tego miasta sięga końca XVI wieku – Tomaszów Lubelski założony został w 1590 roku z osobistej inicjatywy Jana Zamojskiego, sama nazwa miasta pochodzi od imienia syna Jana Zamojskiego, a więc Tomasza. Niemal od samego początku założenia miasto rozwijało się w niezwykle prężnym tempie, aż do potopu szwedzkiego. Jak więc widzimy – jest to miasto o niezwykle bogatej historii, a dowodem na to niech będą liczne zabytki, które przetrwały po dziś dzień. Jeżeli zamierzasz wybrać się do Tomaszowa Lubelskiego, opowiemy o jego najciekawszych atrakcjach, które warto zwiedzić!

Izba Pamięci Terroru Komunistycznego.

Odwiedzając Tomaszów Lubelski, koniecznie zajrzyjmy do Izby Pamięci Terroru Komunistycznego, która mieści się w dawnym budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W miejscu tym więzieni byli, torturowani, a nawet zabijani wszyscy przeciwnicy ustroju komunistycznego – w większości byli żołnierze Armii Krajowej.

Rezerwat przyrody Minokąt.

Leśny rezerwat przyrody umiejscowiony jest na terenie wsi Kadłubisko, niespełna 11 kilometrów od Tomaszowa Lubelskiego. Rezerwat ten jest istną ostoją i schroniem dla wielu gatunków zwierząt, jak i unikalnej roślinności.

Siwa Dolina.

Siwa dolina to ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, która położona jest we wschodniej części miasta. Wiosną i latem miejsce to jest często wybierane przez spacerowiczów i entuzjastów szosowego kolarstwa, a z zimą przyciąga fanów narciarstwa.