Zabytki w Tomaszowie Lubelskim

Zabytki w Tomaszowie Lubelskim

Tomaszów Lubelski to miasto, w którym spotkamy wiele historycznych zabytków wartych zobaczenia. Co prawda nie sposób wymienić ich wszystkich, jednak stworzyliśmy listę kilku, które uważamy za najciekawsze.

Czajnia drewniana – Tomaszowska Herbaciarnia

Naszą listę otwiera bardzo ciekawe miejsce, jakim jest Czajnia Tomaszowska. To budynek piętrowy, stworzony z drewnianych bali i zaprojektowany na wzór obiektów w Rosji północnej. Datę jego wzniesienia określa się na 1895 rok. Przez ponad 100 lat od jej wybudowania herbaciarnia pełniła bardzo różne funkcje – teatr, kino, dworzec autobusowy, firma odzieżowa, a ostatecznie pasaż handlowy. Przez lata użytkowania nie doszło do renowacji, więc aktualnie nosi już spore znamiona użytkowania.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

Jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa sakralnego w Polsce jest Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Świątynia ufundowana została przez ordynata T. Zamoyskiego w 1627 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć tu np. obraz Matki Bożej Szkaplerznej zachowany w świetnym stanie.

Rynek

Jednym z miejsc, które na pewno trzeba zobaczyć, jest idealnie kwadratowy rynek o wymiarach 140 × 140 m. Rozciągają się z niego ulice w 4 kierunkach świata.

Cerkiew Prawosławna PW. Św. Mikołaja

Świątynia stworzona w stylu neorosyjsko-bizantyjskim jest krzyżowo-kopułową, dziesięciopolową cerkwi, w której pierwotnie znajdowały się freski, które ukazywały sceny biblijne, które uległy z czasem zniszczeniu.

Będąc w Tomaszowie Lubelskim, warto rozglądać się dookoła, gdyż zewsząd czekają na nas ciekawe atrakcje turystyczne.