Zamość – co warto tu zobaczyć?

Zamość – co warto tu zobaczyć?

Zamość to wspaniała miejscowość o bogatej i zabytkowej infrastrukturze. Znajdziemy tu wiele ciekawych budowli, będziemy podziwiać cudowne krajobrazy, a także odkryjemy tajemnicze rejony oferujące wiele niezapomnianych doznań. Miasto to urzeka swoją harmonią i pięknymi zabytkami. Co warto tutaj zobaczyć?

Kwadratowy rynek

Zacznijmy od samego rynku w Zamościu, czyli centralnego punktu w niemal każdym mieście. Posiada on wymiary 100 × 100 metrów i swoją kwadratową strukturą wdzięczne wpisuje się w koncepcje miasta w stylu renesansowym. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo duży, z uwagi na nie występowanie na nim ratuszu w części centralnej. Rozglądając się dookoła, możemy dostrzec zabytkowe kamienice i klimatyczne restauracje.

Twierdza Zamość

Jeżeli Zamość, to koniecznym punktem jest także Twierdza Zamość. Powstała ona w latach 1580-1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Przez lata była ona kilkukrotnie modyfikowana.

Katedra w Zamościu

To cudowna świątynia powstała w XVI wieku również z inicjatywy Jana Zamoyskiego. Znajduje się przy ul. Kolegiackiej 1 a jej cechą charakterystyczną, jest wolnostojąca dzwonnica. W kościele występuje aż 9 kaplic.

Kamienice ormiańskie

Zwiedzając Rynek Wielki naszej uwadze, nie mogą umknąć kamienice z podcieniami. Szczególnie warto przyjrzeć się pięciu ormiańskim kamienicom zdobionym, które znajdują się w północnej części rynku.

Najstarsza apteka w Polsce

Bardzo cenną atrakcją turystyczna na krajową skalę jest najstarsza apteka działająca w Polsce. Datę jej otwarcia szacuje się na 1609 rok, a jej założycielem był Szymon Piechowicz. Swoją obecną nazwę apteka zawdzięcza roli, jaką odegrał Piechowicz w zamojskiej edukacji (pełnił funkcje rektora Akademii Zamojskiej).