Potrącenie rowerzystki w Tomaszowie Lubelskim

Potrącenie rowerzystki w Tomaszowie Lubelskim

Do potencjalnie niebezpiecznych w skutkach zdarzeń doszło w środę 6 lipca na ulicy Żwirki w Tomaszowie Lubelskim. Wyjeżdżający pojazdem osobowym marki Peugeot ze swojej posesji 74-letni mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa rowerzystce, która poruszała się po chodniku. W efekcie tego doszło do fizycznego kontaktu pojazdu z jednośladem. Kierująca rowerem 46 – kobieta, mieszkanka Tomaszowa, upadła na chodnik – nie doznała ona jednak żadnych obrażeń, co potwierdziły badania przeprowadzone w szpitalu.

Mandaty dla rowerzystki i kierowcy.

74 – letni mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości ponad 1500 złotych za spowodowanie bezpośredniego zagrożenia w ruchu drogowym. Na jego konto trafiło również 6 punktów karnych. Mandat otrzymała również 46 – letnia rowerzystka. Jeżeli ktoś spyta za co, odpowiadamy – chodzi o jazdę rowerem po chodniku. Kobieta będzie musiała zapłacić 50 złotych kary. Po całym zdarzeniu na miejsce wezwani zostali zarówno policjanci, jak i ratownicy medyczni, którzy przetransportowali potrąconą kobietę do szpitala. Jak się jednak okazało – nie odniosła ona żadnych obrażeń, a po przeprowadzeniu podstawowych badań została wypisana do domu.

Jazda po chodniku.

Przypomnijmy, że jazda rowerem po chodniku jest czynem z reguły zabronionym. Oczywiście, rowerzyści mają możliwość jazdy po chodniku w momencie, gdy nie ma opcji przejazdu zwykłą drogą lub ścieżką rowerową. Należy jednak pamiętać o tym, że rowerzysta zmuszony jest zachować prędkość podobną do spacerującego pieszego, jak i ustępować mu pierwszeństwa.