Dwudziesta rocznica powstania Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu – miejsca zagłady setek tysięcy Żydów

Dwudziesta rocznica powstania Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu – miejsca zagłady setek tysięcy Żydów

W miejscu, które niegdyś było obozem koncentracyjnym, znajduje się teraz Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Powstało ono 20 lat temu, aby upamiętnić tragiczną historię setek tysięcy Żydów z Polski oraz innych części Europy, którzy zostali tu nieludzko zamordowani w latach 1942-1943.

20-lecie istnienia Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu przypada na trzeci dzień czerwca. Jednak już dużo wcześniej, bo w 1987 roku, Miles Lerman – rodowity mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego i przewodniczący Rady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie – zaapelował do społeczności międzynarodowej o godne uczczenie ofiar obozu zagłady w Bełżcu.

Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku, które ma w swojej gestii placówkę w Bełżcu, przypomina, że starania te zaowocowały podpisaniem umowy między rządem polskim a Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie w 1995 roku. Umowa ta zakładała przygotowanie upamiętnienia niemal pół miliona osób, które straciły tu swoje życie.

Następnym etapem była decyzja o projekcie architektonicznym, zebranie funduszy niezbędnych do realizacji i ostatecznie budowa Muzeum Miejsca Pamięci. W 2004 roku muzeum zostało otwarte w obecnej formie. W jego ramach odbywa się stała wystawa poświęcona historii SS-Sonderkommando Belzec oraz polityce eksterminacyjnej nazistów wobec Żydów.