Powiat tomaszowski w aspekcie turystycznym. Gmina Tarnawatka!

Powiat tomaszowski w aspekcie turystycznym. Gmina Tarnawatka!

Tarnawatka jest niewielką, za to dość ciekawą gminą, na której terenie w czasie wycieczki po Roztoczu Wschodnim z pewnością warto się zatrzymać. Czym przyciąga ta część kraju? Co warto zobaczyć w czasie pobytu w rejonie Tarnawatki?

Gdzie leży Tarnawatka?

Tarnawatka leży przy trasie Zamość – Tomaszów Lubelski, a to sprawia, że turyści chętnie poświęcają jej swój czas. Coraz lepiej ma się tu turystyka, a tanie noclegi w rejonie wsi cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – malowniczy, pagórkowaty krajobraz przyciąga, a okoliczne tereny dają wiele możliwości tym, dla których udane wczasy to przede wszystkim piesze i rowerowe wycieczki w pięknej scenerii.

Co warto zobaczyć na terenie tej gminy?

Jednym z ciekawszych punktów w programie wycieczki po tej części Roztocza będzie Wieprzów. To ciekawa wieś, na której terenie swój początek bierze Wieprz — trzecia pod względem wielkości (po Wiśle i Bugu) rzeka Lubelszczyzny. Warto tu również zajrzeć na teren Dąbrowy Tarnawackiej i Podhucia – wsi, w których rejonie rozciągają się malownicze lasy, bardzo chętnie odwiedzane przez grzybiarzy. Miłośników przyrody może z kolei oczarować rezerwat „Skrzypny Ostrów” – wyjątkowy fragment starego lasu naturalnego ze stanowiskiem modrzewia polskiego, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. W dolinie Wieprzu czeka z kolei użytek ekologiczny „Stawy Tarnawackie”, znany jako największa ostoja ptactwa wodno-błotnego w południowo-wschodniej części Polski. 152 gatunki rzadkich ptaków i piękna sceneria – oto atrakcje, którym przyrodnicy i ornitolodzy nie mogą się oprzeć. Inne ciekawostki to wieś Pańków z zabytkowym układem architektonicznym oraz wieś Niemirówek, na której terenie zachowały się zabytkowe zagrody drewniane z XIX i XX wieku. To dzięki takim atrakcjom wycieczki po terenie tej gminy każdemu z nas sprawią wiele radości, a przede wszystkim – pozwolą poznać kulturę Roztocza i wczuć się w wyjątkową atmosferę tej części kraju.